Sponsor naszej szkoły

Świetlica – KOSMICZNA ODYSEJA CZ.II

W kwietniu tego roku mamy szansę zobaczyć na nocnym niebie wyjątkowe zjawiska:
1.Deszcz spadających gwiazd Lirydy – są najważniejszym, wiosennym rojem meteorowym, które pojawiają się na niebie przez kilka dni. Średnio możemy zaobserwować około 30 przelotów na godzinę. Spadające gwiazdy najlepiej obserwować między 16,a 30 kwietnia, po godzinie 23:00, ponieważ wtedy spada ich najwięcej.
2. Wenus
Niezagrożona króluje przez cały miesiąc na wieczornym niebie, by 28.04 osiągnąć maksimum tegorocznego blasku. Widoczna gołym okiem.
3. Księżyc
W najbliższy weekend stanie się ozdobą wieczornego nieba, spotykając się z planetą Wenus nad północno – zachodnim widnokręgiem.
4. Saturn, Mars i Jowisz
Wszystkie planety można zaobserwować gołym okiem.Saturn widoczny jest na nocnym niebie jako jasny,żółtawy punkt. Mars ma wyraźnie żółty, pomarańczowy lub czerwony kolor, a jego jasność zmienia się w trakcie ruchu po orbicie.Jowisz może być widoczny również w ciągu dnia, kiedy Słońce znajduje się nisko.
5.Pociąg Starlinków
Starlinki to sznur satelitów, który ma w przyszłości zapewnić dostęp do internetu wszystkim mieszkańcom Ziemi. Na nocnym niebie widoczny jako jasne punkty pędzące jeden za drugim.
Dla miłośników nocnego nieba kilka przydatnych linków:
Wizyta na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej NASA gwarantuje niezapomniane widoki Ziemi, a przy odrobinie szczęścia można zobaczyć pracujących na niej astronautów.  

ISS na żywo
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na żywo – widok z kamer

Blog Karola Wójcickiego to kopalnia wiedzy o nocnym niebie. 
Z Głową w Gwiazdach

Centrum Nauki Kopernik w każdy wtorek, czwartek i sobotę zachęca do patrzenia w gwiazdy.
Patrz w Gwiazdy

Udanych obserwacji!

Comments are closed.