Sponsor naszej szkoły

Świetlica – ORNITOLOGICZNE SPACERY – SOKÓŁ WĘDROWNY.

Podczas spacerów ornitologicznych udało nam się spotkać ptaka absolutnie wyjątkowego – Sokoła Wędrownego.
Sokół Wędrowny to rekordzista – nie tylko wśród ptaków, ale w ogóle wszystkich zwierząt na Ziemi. Jest najszybciej poruszającym się organizmem na naszej planecie. Jego najszybszy lot odnotowany przez człowieka wynosi 322 km na godzinę. Do Sokoła Wędrownego należy jeszcze jeden rekord – jest gatunkiem ptaka szponiastego o największym zasięgu występowania. Mało jest miejsc na Ziemi, gdzie nie możemy go spotkać ( są to np. obszary podbiegunowe, lasy tropikalne i Nowa Zelandia ).
Sokół Wędrowny wyginął w Polsce w latach 60-tych na skutek zatrucia środowiska i od lat trwają wysiłki na rzecz odbudowy jego populacji. Obecnie na terenie naszego kraju występuje zaledwie kilkanaście par lęgowych. W  Polsce jest objęty całkowitą ochroną.
Sokole pisklęta wyklute w kwietniu tego roku w gnieździe znajdującym się na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

 Dla chętnych:

Wychowawcy Świetlicy

Comments are closed.