Sponsor naszej szkoły

Świetlica – WIOSNA UTRWALONA W ZIELNIKU

Wiosna w pełni odsłania nam piękno przyrody, które często utrwalamy na fotografii. Ja zachęcam do utrwalenia wiosny we własnoręcznie zrobionym zielniku.Zielnik… Cóż to właściwie jest? Zbiór zasuszonych roślin, najczęściej z opisem, gdzie zostały zebrane, przez kogo i kiedy. Dla nas jest to wspomnienie np. wiosny, ale dla badaczy  zasuszone rośliny są niezastąpionym źródłem informacji o zmianach zachodzących w  przyrodzie.

Ważne!.
* Rośliny do zielników nie mogą pochodzić z rezerwatów, parków narodowych i innych miejsc, gdzie prawo zabrania ich zbioru.
* Nie wolno zbierać gatunków chronionych i zagrożonych wyginięciem.

Instrukcja wykonania.
1. Wybór roślin i sposób ich zbierania
Zbieramy chwasty z pól, działek, parków, ogrodów, a także spomiędzy płytek chodnikowych i innych miejsc, gdzie występujące rośliny człowiek traktuje jako chwasty. Pospolite rośliny mogą być bardzo cennymi okazami zielnikowymi!
Zbierać należy rośliny w całości: kwiat, łodyga, liście, korzeń.
– Nie zbieramy roślin po deszczu.
2. Potrzebny sprzęt
Własnoręcznie wykonana teczka z grubego kartonu, z warstwą gazet w środku. Gazety służą do wkładania w nie zebranych roślin. Nie używamy w tym celu kolorowych czasopism, gdyż gorzej wchłaniają wilgoć.

3. Przygotowanie do suszenia i suszenie
korzenie trzeba starannie otrzepać z ziemi
susząc roślinę należy starannie rozłożyć wszystkie liście, kwiaty i pączki
 przygotowane rośliny wkładamy między warstwy gazet
zapełnioną roślinami teczkę mocno związujemy tasiemką 
4.Sposób przyklejania roślin
– przyklejamy tylko rośliny całkowicie suche
 do klejenia używamy różnej szerokości pasków najlepiej z samoprzylepnego papieru lub pasków posmarowanych klejem 
roślinę należy przykleić w kilku miejscach, najlepiej za łodygę, starając się nie zasłaniać elementów charakterystycznych

5. Metryczka
karteczka z nazwą rośliny, miejscem zebrania i datą zbioru
powinna być przyklejona w prawym dolnym rogu kartki zielnika

Udanych zbiorów i dobrej zabawy!

Comments are closed.