Sponsor naszej szkoły

Symbole Hiszpanii

Symbole Hiszpanii

Język hiszpański w szkole rok szkolny 2023/2024

Dzień Hiszpanii – El Dia de la Hispanidad

W ostatni piątek , 13 października, obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Hiszpanii. Z tej okazji uczniowie klasy 8a i 8b wraz z p. Moniką Nastały przygotowali stoisko, na którym można było przeczytać różne ciekawostki o HIszpanii , dowiedzieć się jakie są kraje hiszpańskojęzyczne, poznać  specjały kuchni hiszpańskiej. Były quizy z prostymi pytaniami dla naszych uczniów, a nagrodą były pyszne tapas – przekąski z różnymi wędlinami hiszpańskimi – jamon, chorizo czy salchichon.. Wielu uczniów próbowało odpowiedzieć na pytania żeby skosztować przygotowanych przez swoich kolegów tapas. W kilku klasach odbyły się też lekcje związane z Hiszpanią, uczniowie grali w kahoota, gdzie wykazywali się wiedzą o tym pięknym kraju. Niektórzy w ten dzień postarali się również o  stroje w barwach Hiszpanii (czerwone i żółte), na przykład uczniowie klasy 4c, a także p. Maria Biel-Ziomek, która w swojej czerwonej sukni wyglądała jak prawdziwa Hiszpanka….

Europejski Dzień Języków Obcych

 
W naszej szkole co roku 26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków Obcych.  Tak też było w tym roku. Z tej okazji został zorganizowany konkurs na kaligram językowy (w 3 językach-angielskim, hiszpańskim i niemieckim). Na lekcjach języka angielskiego uczniowie klas 5a, 5c i 6c wykonywali projekty językowe, poznawali państwa, języki, stolice,kolorowali flagi różnych krajów europejskich. Poznawali też podstawowe słówka w języku hiszpańskim (znając już ich odpowiedniki w j.angielskim). Dużo zabawy sprawił też kahoot dotyczący wiedzy o krajach Europy. Niektórzy uczniowie poradzili sobie z nim wyśmienicie, inni mieli małe problemy. Wniosek jest następujący – warto poszerzać swoją wiedzę o naszym kontynencie, uczyć się języków obcych, podróżować, poznawać inne kultury i obyczaje! Do tego wszystkiego zachęcam uczniów,rodziców jak i nauczycieli!

Język hiszpański w szkole rok szkolny 2022/2023

Język hiszpański w naszej szkole.

Język hiszpański – EL ESPAÑOL jest jednym z najbardziej popularnych języków na świecie. Jego znajomość przyda nam się nie tylko w czasie podróży do Hiszpanii, ale także do wielu krajów Ameryki Południowej (np. Argentyny), Środkowej (np. Kuby) czy też Meksyku.

W naszej szkole od wielu lat uczniowie mają możliwość uczyć się tego pięknego języka. Mam nadzieję, że wykorzystają to w przyszłości, w czasie podróży czy też pracy zawodowej…

Na naszych lekcjach uczymy się slownictwa, gramatyki, ale czasami śpiewamy piosenki, oglądamy krótkie filmiki, odgrywamy scenki w języku hiszpańskim i gramy w quizizz. Wykonujemy też projekty czy prezentacje multimedialne, dzięki czemu wzbogacamy swoją znajomość języka oraz wiedzę o krajach hiszpańskojęzycznych.

Zachęcam do zaglądania na tę podstronę naszej szkoły. Znajdziecie tu linki do ciekawych stron do nauki języka, filmików na youtubie, projekty wykonane przez naszych uczniów, artykuły o ciekawych wydarzeniach związanych z Hiszpanią czy innymi krajami hiszpańskojęzycznym, a także informacje o konkursach.

Z okazji Walentynek – trochę słownictwa związanego z miłością i przyjaźnią oraz życzenia dla Was wszystkich

(projekty przygotowane przez Ewę Odrobinę i Julię Wójcik z 8a).>>Kliknij<<

¡Feliz Día de San Valentín!

Monika Nastały

Symbole Hiszpanii

Symbole Hiszpanii


HISZPAŃSKI U NAJMŁODSZYCH

W tym roku chętni uczniowie klas trzecich naszej szkoły uczestniczą w zajęciach języka hiszpańskiego. Do tej pory udało nam się poznać już dużo słówek i zwrotów hiszpańskich. Poznaliśmy liczby do 12, kolory czy też nazwy przyborów w klasie. Umiemy też zapytać o imię, pochodzenie wiek. Wiemy jak przywitać się po hiszpańsku rano,jak wieczorem, a jak pożegnać się. Na zajęciach czasami coś rysujemy, kolorujemy żeby utrwalić poznawane słownictwo, czasami śpiewamy albo gramy w proste gry online.

Na ostatnich zajęciach poznaliśmy słownictwo związane z Bożym Narodzeniem i nauczyliśmy się życzeń świątecznych w j.hiszpańskim.

¡FELIZ NAVIDAD

Y PRÓSPERO AÑO NUEVO!


Na zakończenie roku zostały zorganizowane 2 konkursy o tytuł MIstrza Języka Hiszpańskiego dla klas 7 i 8.Miały one formę bardzo lubianego wśród uczniów kahoota. Uczniowie musieli zmierzyć się z zagadnieniami gramatycznymi i słownictwem poznanym w czasie  całego roku szkolnego.

Oto zwycięzcy:
Klasy 7
I miejsce – Anna Odrobina 7a
II miejsce – Lenka Tomova 7b
III miejsce – Lena Dębowska 7a
Klasy  8
I miejsce – Bartosz Adamczyk 8b
II miejsce – Weronika Bryła 8a
III miejsce – Bartosz Czopek 8a
Gratuluję zwycięzcom i dziękuję wszystkim uczniom za udział w konkursie!

Szkolne konkursy

W roku szkolnym 2022/23 w naszej szkole odbyło  się kilka konkursów związanych z językiem hiszpańskim.
W ramach corocznego Konkursu Wiedzy o Hiszpanii tematyka była  inna niż dotychczas. Dotyczyła ona znajomości hiszpańskiej LA LIGA.  W konkursie wzięło udział 10 uczniów – miłośników piłki nożnej.
A oto zwycięzcy:
I miejsce – Jan Kasprzycki
II miejsce- Adam Piechota
III miejsce – Bartosz Cygan
    Gratulacje!!!
Kilka faktów z LA LIGA:
1. W lidze uczestniczy 20 drużyn hiszpańskich.
2. Mistrzem kraju została FC Barcelona, a wicemistrzem – Real Madryt.
3. Królem strzelców został Robert Lewandowski z 23 golami.
4. Najbardziej znane stadiony to Camp Nou, Santiago Bernabeu, Wanda Metropolitano czy  Mestalla.

Projekty językowo – plastyczne

Lekcje języka hiszpańskiego to nie tylko nauka wymowy, gramatyki czy słownictwa, ale też  projekty, w czasie których uczniowie utrwalają poznane słówka, a przy okazji się relaksują.

W tym roku szkolnym wykonywaliśmy projekty o Dniu Zakochanych, zimie, wiośnie, Świętach Bożego Narodzenia czy Wielkanocnych.

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Krajach Hiszpańskojęzycznych

W ostatni piątek odbył się w naszej szkole etap szkolny Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Krajach Hiszpańskojęzycznych organizowanego przez 2 szkoły z Warszawy. Wzięło w nim udział kilkunastu uczniów z klas siódmych i ósmych. Etap ten miał formę testu jednokrotnego wyboru. Najlepiej z tym zadaniem poradziła sobie Bernadeta Bitter z klasy 8d i Iwo Osmęda z klasy 8c i to właśnie oni przeszli do 2 etapu. Będzie on polegał na wykonaniu prezentacji multimedialnej o wybranym kraju hiszpańskojęzycznym.

Gratuluję zwycięzcom i życzę powodzenia w 2 etapie!

A oto kilka ciekawostek o krajach hiszpańskojęzycznych, które pojawiły sie na teście.

1. Królem Hiszpanii jest Filip VI z dynastii Burbonów.

2. Kilka tańców wywodzi się z krajów hiszpańskojęzycznych- paso doble, flamenco czy tango, ale nie samba – jest to taniec brazylijski, a tam językiem urzędowym jest język portugalski.

3. Día de los Muertos to meksykańskie święto zmarłych (przedstawione bardzo dokładnie w filmie “Coco”)

4. Największym państwem jest Argentyna, a jej stolicą – Buenos Aires.

5. Tradycją w Hiszpanii jest jedzenie winogron podczas odliczania do Nowego Roku (12 winogron na 12 szczęśliwych miesięcy kolejnego roku)

6. La Tomatina to święto, podczas którego Hiszpanie obrzucają się pomidorami (el tomate – pomidor). Jest ono obchodzone w miejscowości Buñol, w prowincji Walancja.


KONKURS WIEDZY O HISZPANII

W maju chętni uczniowie klas siódmych i ósmych naszej szkoły wzięli udział w konkursie wiedzy o Hiszpanii. Konkurs ten odbywa sie już od wielu lat, a w tym roku tematem przewodnim była stolica kraju – Madryt. Uczniowie przygotowując sie do konkursu zapoznawali się z informacjami o Madrycie, jego zabytkach i atrakcjach turystycznych korzystając z podanych przez nauczyciela stron Internetowych. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości zobaczą na żywo miejsca, o których się uczyli.

Wyniki konkursu:

I miejsce – Gabriela Filipowicz klasa 8A

II miejsce – Zuzanna Rachwał klasa 7A

III miejsce – Natalia Kamieniarz klasa 8B

Dziękuję wszystkim uczniom za udział w konkursie. Gratuluję chęci poszerzenia swojej wiedzy i osiągniętych wyników!

Zachęcam do obejrzenia krótkiej prezentacji Pawła Cały z klasy 8B, właśnie o Madrycie.. .

Monika Nastały¡LA PRIMAVERA HA LLEGADO! – Nadeszła wiosna!

ZobaczSEMANA SANTA Y PASCUA EN ESPAÑA

(Wielki Tydzien i Wielkanoc w Hiszpanii)

Tradycje związane z Wielkim Tygodniem i Wielkanocą w Hiszpanii różnią się od zwyczajów w naszym kraju. Nie ma tam poświęcenia pokarmów, nie ma Lanego Poniedziałku, ale są inne, ciekawe zwyczaje, o których napisała Wam Ewa Odrobina z 8a.

Niestety w tym roku, ze względu na pandemię, obchody Wielkiego Tygodnia będą miały inną formą. Myślę jednak, że warto przeczytać ten artykuł, zobaczyć zdjęcia,a może kiedyś będziecie mieć szczęście i spędzicie te Święta w Hiszpanii, najlepiej w Sewilli…przeczytaj