Sponsor naszej szkoły

Symbole Hiszpanii

Symbole Hiszpanii

Język hiszpański w naszej szkole.

Język hiszpański – EL ESPAÑOL jest jednym z najbardziej popularnych języków na świecie. Jego znajomość przyda nam się nie tylko w czasie podróży do Hiszpanii, ale także do wielu krajów Ameryki Południowej (np. Argentyny), Środkowej (np. Kuby) czy też Meksyku.

W naszej szkole od wielu lat uczniowie mają możliwość uczyć się tego pięknego języka. Mam nadzieję, że wykorzystają to w przyszłości, w czasie podróży czy też pracy zawodowej…

Na naszych lekcjach uczymy się slownictwa, gramatyki, ale czasami śpiewamy piosenki, oglądamy krótkie filmiki, odgrywamy scenki w języku hiszpańskim i gramy w quizizz. Wykonujemy też projekty czy prezentacje multimedialne, dzięki czemu wzbogacamy swoją znajomość języka oraz wiedzę o krajach hiszpańskojęzycznych.

Zachęcam do zaglądania na tę podstronę naszej szkoły. Znajdziecie tu linki do ciekawych stron do nauki języka, filmików na youtubie, projekty wykonane przez naszych uczniów, artykuły o ciekawych wydarzeniach związanych z Hiszpanią czy innymi krajami hiszpańskojęzycznym, a także informacje o konkursach.

Z okazji Walentynek – trochę słownictwa związanego z miłością i przyjaźnią oraz życzenia dla Was wszystkich

(projekty przygotowane przez Ewę Odrobinę i Julię Wójcik z 8a).>>Kliknij<<

¡Feliz Día de San Valentín!

Monika Nastały

Symbole Hiszpanii

Symbole Hiszpanii


HISZPAŃSKI U NAJMŁODSZYCH

W tym roku chętni uczniowie klas trzecich naszej szkoły uczestniczą w zajęciach języka hiszpańskiego. Do tej pory udało nam się poznać już dużo słówek i zwrotów hiszpańskich. Poznaliśmy liczby do 12, kolory czy też nazwy przyborów w klasie. Umiemy też zapytać o imię, pochodzenie wiek. Wiemy jak przywitać się po hiszpańsku rano,jak wieczorem, a jak pożegnać się. Na zajęciach czasami coś rysujemy, kolorujemy żeby utrwalić poznawane słownictwo, czasami śpiewamy albo gramy w proste gry online.

Na ostatnich zajęciach poznaliśmy słownictwo związane z Bożym Narodzeniem i nauczyliśmy się życzeń świątecznych w j.hiszpańskim.

¡FELIZ NAVIDAD

Y PRÓSPERO AÑO NUEVO!


Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Krajach Hiszpańskojęzycznych

W ostatni piątek odbył się w naszej szkole etap szkolny Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Krajach Hiszpańskojęzycznych organizowanego przez 2 szkoły z Warszawy. Wzięło w nim udział kilkunastu uczniów z klas siódmych i ósmych. Etap ten miał formę testu jednokrotnego wyboru. Najlepiej z tym zadaniem poradziła sobie Bernadeta Bitter z klasy 8d i Iwo Osmęda z klasy 8c i to właśnie oni przeszli do 2 etapu. Będzie on polegał na wykonaniu prezentacji multimedialnej o wybranym kraju hiszpańskojęzycznym.

Gratuluję zwycięzcom i życzę powodzenia w 2 etapie!

A oto kilka ciekawostek o krajach hiszpańskojęzycznych, które pojawiły sie na teście.

1. Królem Hiszpanii jest Filip VI z dynastii Burbonów.

2. Kilka tańców wywodzi się z krajów hiszpańskojęzycznych- paso doble, flamenco czy tango, ale nie samba – jest to taniec brazylijski, a tam językiem urzędowym jest język portugalski.

3. Día de los Muertos to meksykańskie święto zmarłych (przedstawione bardzo dokładnie w filmie “Coco”)

4. Największym państwem jest Argentyna, a jej stolicą – Buenos Aires.

5. Tradycją w Hiszpanii jest jedzenie winogron podczas odliczania do Nowego Roku (12 winogron na 12 szczęśliwych miesięcy kolejnego roku)

6. La Tomatina to święto, podczas którego Hiszpanie obrzucają się pomidorami (el tomate – pomidor). Jest ono obchodzone w miejscowości Buñol, w prowincji Walancja.


KONKURS WIEDZY O HISZPANII

W maju chętni uczniowie klas siódmych i ósmych naszej szkoły wzięli udział w konkursie wiedzy o Hiszpanii. Konkurs ten odbywa sie już od wielu lat, a w tym roku tematem przewodnim była stolica kraju – Madryt. Uczniowie przygotowując sie do konkursu zapoznawali się z informacjami o Madrycie, jego zabytkach i atrakcjach turystycznych korzystając z podanych przez nauczyciela stron Internetowych. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości zobaczą na żywo miejsca, o których się uczyli.

Wyniki konkursu:

I miejsce – Gabriela Filipowicz klasa 8A

II miejsce – Zuzanna Rachwał klasa 7A

III miejsce – Natalia Kamieniarz klasa 8B

Dziękuję wszystkim uczniom za udział w konkursie. Gratuluję chęci poszerzenia swojej wiedzy i osiągniętych wyników!

Zachęcam do obejrzenia krótkiej prezentacji Pawła Cały z klasy 8B, właśnie o Madrycie.. .

Monika Nastały¡LA PRIMAVERA HA LLEGADO! – Nadeszła wiosna!

ZobaczSEMANA SANTA Y PASCUA EN ESPAÑA

(Wielki Tydzien i Wielkanoc w Hiszpanii)

Tradycje związane z Wielkim Tygodniem i Wielkanocą w Hiszpanii różnią się od zwyczajów w naszym kraju. Nie ma tam poświęcenia pokarmów, nie ma Lanego Poniedziałku, ale są inne, ciekawe zwyczaje, o których napisała Wam Ewa Odrobina z 8a.

Niestety w tym roku, ze względu na pandemię, obchody Wielkiego Tygodnia będą miały inną formą. Myślę jednak, że warto przeczytać ten artykuł, zobaczyć zdjęcia,a może kiedyś będziecie mieć szczęście i spędzicie te Święta w Hiszpanii, najlepiej w Sewilli…przeczytaj