“Angielski to mus, niemiecki to plus”

W myśl tej zasady nasi uczniowie mają możliwość nauki języka niemieckiego od klasy siódmej w wymiarze 2 godzin tygodniowo.

Język niemiecki i język angielski mają wspólnego przodka – język germański. Te dwa języki mają wiele podobieństw w gramatyce i w słownictwie. Jestem przekonana, że każdy uczeń szybko zrozumie zdania: Meine Mutter hat blondes Haar. Sie ist intelligent. Sie kann gut singen ☺

Deutsch macht Spaß! – Język niemiecki sprawia przyjemność!

Na lekcjach języka niemieckiego wykorzystujemy kreatywne sposoby na naukę języka. Pierwszym sposobem są fiszki. Dzięki nim jesteśmy w stanie zapamiętać trudne dla nas wyrazy i trenujemy naszą pamięć. Korzystamy z platformy Instaling , która poszerza naszą wiedzę, gdzie możemy poznać nowe słówka, ich znaczenie i odpowiedni rodzajnik. Filmy i seriale pozwalają przyswajać sobie nowe zwroty, zdania i wyrazy. Jeżeli wybierzemy formę z niemieckim głosem i polskimi napisami dodatkowo osłuchujemy się z językiem niemieckim. Podobnie muzyka i piosenki osłuchują nas z językiem. Korzystamy również z różnych słowników co ułatwia nam poznawanie nowych wyrazów. Wykorzystujemy różne quizy są zarówno dobre do nauki nowego materiału jak i do powtórki różnych tematycznych lekcji przed sprawdzianami.

Filipek Renata

Dnia 9 maja 2023r. obchodziliśmy Dzień Europy

Z tej okazji zorganizowany został kiermasz Niemiecko – Hiszpański

Częstowaliśmy uczniów i nauczycieli specjalnościami z różnych krajów oraz odbył się konkurs z nagrodami wiedzy o krajach niemieckojęzycznych.

W  X edycji Małopolskiego Konkursu SCRABBLE PO NIEMIECKU

I miejsce zajął Szymon Purchla z kl.7 b.

Jednocześnie przeszedł do II etapu – półfinału i finału, który odbył się 18 maja 2023r. w Instytucie Austriackim w Krakowie.

Pod koniec marca w naszej szkole odbył się Konkurs w ramach X EDYCJI MAŁOPOLSKIEGO KONKURSU „SCRABBLE PO NIEMIECKU” DLA KLAS 7 i 8.  Do kolejnego etapu czyli półfinału, który odbędzie się w Instytucie Austriackim w Krakowie, został wyłoniony tylko jeden kandydat – jest to Szymon Purchla z klasy 7b.

GRATULUJEMY!!!!!!!

SCRABBLE 1

SCRABBLE 2

W lutym odbył się  II OGÓLNOPOLSKI KONKURS DACHL – MÄRCHEN   wszystkie prace były wspaniałe, ale tylko jedna mogła wygrać i pojechała na dalsze eliminacje do Warszawy.

I miejsce zajął :  IGOR  PISKORZ  KL. 8C

G R A T U L A C J E !!!

Igor Piskorz kl 8 c I miejsce w etapie szkolnym

konkurs

Magda Liebst kl 7b

Mikołaj Ciszewski 8c

W ostatnich dniach września rozstrzygnięty został konkurs KALIGRAMY wśród uczniów klas 7 i 8 najbardziej pomysłowa okazała się praca Igora Piskorza klasa 8c  ze słowem Löwe i zajął on I miejsce.
Wszystkim bardzo dziękuje za udział a prace można zobaczyć obok sali 68.