Świetlica – PRZEWODNIK POCZĄTKUJĄCEGO OBSERWATORA NIEBA

” Położył się Dyzio na łące,
Przygląda się niebu błękitnemu
i marzy:
Jaka szkoda, że te obłoczki płynące
Nie są z waniliowego kremu…”

Ty również możesz być jak Dyzio! Wystarczy na chwilę oderwać się od komputera, spojrzeć w niebo i zobaczyć w płynących obłokach ukryty świat.Jeżeli puścicie wodze wyobraźni, to dostrzeżecie w białych chmurach dzikie zwierzęta, psa sąsiada lub zamek czarnoksiężnika. Możecie dostrzeżony świat utrwalić w rysunku i powiesić go nad biurkiem.

Dla dociekliwych:
Przewodnik początkującego obserwatora nieba

Chmury nazywane altocumulusami mogą być białe lub szare i tworzą kłębiaste albo rozmyte rzędy na niebie. Nie oznaczają zmiany pogody.

Chmury wyglądające jak małe białe kłębki, występujące pojedynczo lub w rzędach nazywają się cirrocumulusami i oznaczają słoneczny dzień.

Chmury nazywane altostratusami, za którymi słońce widać jak przez matowe szkło, oznaczają opady deszczu.

Chmury nazywane nimbostratusami są jasnoszare i w całości zasłaniają niebo. Zapowiadają deszcz i śnieg.

Chmury nazywane stratusami, które w całości zasłaniają niebo, zwiastują zbliżającą się mżawkę lub bardzo drobny deszcz.

Chmury nazywane stratocumulusami, które są ciemnoszare i tworzą rozciągające się kłęby, można zaobserwować na niebie po ulewnych deszczach.

Chmury, które wyglądają jak kłębuszki miękkiej waty, nazywane są cumulusami i zapowiadają słoneczną pogodę.

Chmury, które wyglądają jak kilka zebranych cumulusów, nazywane są cumulonimbusami i sugerują, że pogoda może się nagle zmienić.

Chmury przypominające włókna lub ptasie pióra to cirrusy i nie oznaczają zmiany pogody.

Chmury wyglądające jak biaława i prawie przeźroczysta zasłona nazywane są cirrostratusami i często zwiastują opady deszczu.

Spójrz w niebo . Czy wiesz, jaka jutro będzie pogoda?